از چابهار به مریخ بروید

بندر چابهار دارای جذابیت ها و نقاط دیدنی طبیعی بیشماری است، این بندر دارای مناظر منحصر به فردی می باشد . سواحل زیبا، صحره های سنگی کنار سواحل، جنگل های مانگرو در دریا، طلوع و غروب خورشید در دریا، خرچنگ های دریایی، زیستگاه دلفین ها بخشی از جاذبه های طبیعی و گردشگری چابهار است.

 اگر دوست دارید تنها بندر اقیانوسی ایران را ببینید باید سری به استان سیستان و بلوچستان و شهر چابهار بزنید. این شهر در کرانه دریای عمان و اقیانوس هند قرار گرفته و لنگرگاه آن قابلیت پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس پیما را دارد و از مناطق آزاد بازرگانی ایران است. چابهار گرم‌ترین نقطه کشور در زمستان و خنک‌ترین بندر جنوبی ایران در تابستان است. در این شهر بهاری جاذبه‌های طبیعی بسیاری پیدا خواهید کرد و مطمئنا شگفت‌زده خواهید شد.

در کنار این مناظر طبیعی، در موازی دریا تپه های وجود دارد بنام کوه های مریخی که چشم انداز زیبایی را در بندر چابهار به وچود آورده است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان در خصوص معرفی این کوه ها گفت: حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر بعد از چابهار به سمت بندر گواتر، کوه‌هایی در سمت چپ جاده دیده می‌شود که به کوه‌های میریخی معروف‌ هستند. کوه‌های مینیاتوری یا مریخی مناظری از کوه‌های کره ماه را تداعی می‌کنند و به‌دلیل شکل غیرطبیعی که دارند بومیان منطقه به آن‌ها کوه‌های مریخی می‌گویند.

مشتاق گوهری افزود: رنگ این کوه‌ها بین طوسی و سفید و جنس آن زبر و آهکی است. با این‌که کوه‌های مینیاتوری فاصله زیادی تا دریا دارد می‌توانید گوش‌ماهی‌های زیادی را آنجا پیدا کنید.

وی خاطرنشان کرد: فسیل‌های صدف هم در این کوه‌ها زیبایی منحصر به فردی دارند که نشان می‌دهد این منطقه هزاران سال قبل زیر آب بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان ادامه داد: شیارها و تراش‌های زیبای این کوه‌ها هیچ‌گونه پوشش گیاهی ندارد.

وی اظهار کرد: رشته کوه‌های مریخی که فقط در مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان واقع شده است، ‌توانسته ترسیم‌گر یک جاذبه طبیعی زبیا باشد.

مردم و مسئولین محلی بر این باورند که این کوه ها شبیه مناظر ای است که فضانوردان از مریخ به زمین ارسال می کنند.

پس باید گفت دیدن مناظری شبیه مریخ در زمین و استان سیستان و بلوچستان نیز ممکن است و برای رفتن به شبه مریخ باید از بندر چابهار دیدن کرد.
خبرگزاری ایسنا
انتهای پیام

/ 0 نظر / 13 بازدید